Chovatelská stanice Reneta

Chovatelská stanice Reneta

Proč štěňě s PP

 

 

 

Při pořizování štěňátka řeší většina zájemců o psa zásadní otázku:

S PP NEBO BEZ?, při čemž všeobecné povědomí o tom, co obě varianty obnáší, je velmi slabé.

Mnozí lidé si myslí, že pořízením psa s PP budou nuceni absolvovat výstavy atd., na což ovšem nemají ani čas, ani chuť, protože si pejska pořizují jen tak pro radost. Není to pravda, PP Vám dává možnost volby,ale k ničemu Vás nezavazuje. Můžete(ale také nemusíte)se zúčastnit výstavy a třeba Vás vystavování nadchne.A je i dost možné, že mezi vystavovateli najdete nové přátele a nakonec zatoužíte po tom založit si vlastní chovatelskou stanici.

Mít pejska „jen“ pro radost není vůbec málo, ale je dobré mít také jistotu, že ze štěňátka, které si vezete domů, jednou vyroste skutečný havanský psík, a to jak po exteriérové tak např. po povahové stránce.


Jestliže čistokrevný pejsek nemá průkaz původu pak je to jen pes, který připomíná určité plemeno ale není jím. Čistokrevný pes má prokázaný původ po několik generací jeho předci museli projít bonitacemi aniž by vykazovaly výrazné povahové nebo exteriérové a ZDRAVOTNÍ vady. Čistokrevný pes bez PP neexistuje. Nadpočetná štěňata na která nezbyl PP bývají u množitelů psů bez PP nejčastější výmluvou. Všechna štěňata narozená rodičům s PP a v souladu s chovatelským řádem PP dostanou. Průkaz dostávají z takového spojení i štěňata nestandardní, pouze je není možné uchovnit. Nedostatek času k uchovnění nebo jakákoli předpojatost bonitační komise bývá další častá výmluva množitelů. Uchovnit psa není nijak složité, jestliže je zdravý, standardní povahy a vzhledu. Štěňata bez PP jsou ve valné většině právě potomky psů, kteří tyto podmínky nesplňují.

Chov s PP je prostřednictvím chovatelských klubů jistým způsobem kontrolován. Kluby mají seznamy chovných psů vč. informací o jejich zdravotní stránce. Evidují se narozená štěňátka a tak má příslušný poradce chovu přehled např. o tom, jakým psem byla fena kryta, kolik se narodilo štěňátek, dohlížet, aby měla fena jen jeden vrh za rok atd. Počínání chovatelů musí být v souladu s platným Chovatelským řádem ČMKU, který je třeba dodržovat.

 

Chovatelé štěňátek bez PP se ničím neřídí, jejich činnost je nekontrolovatelná, a tak mohou pářit jedince nevyšetřené i nemocné a to několikrát do roka při každém hárání feny.

Cena za standardní štěně havanského psíka činí v ČR cca 8000 - 15000 tis. s PP , může být i vyšší a to v případě, že se jedná o spojení dvou jedinců špičkové kvality, několikanásobných šampiónů nejlépe s kvalitní zahraniční krví .

U částky nižší může být důvodem slevy nějaká vrozená vada, např. nestandardní skus, s kterým sice váš pejsek bude naprosto bez problémů žít, nebude však moci působit v chovu ani se zúčastňovat výstav. Proto ti, kteří hledají pejska k dětem, nemají chovatelské zájmy a tento malý kosmetický nedostatek jim nevadí, mohou za příznivou cenu získat čtyřnohého kamaráda na celý život. Zdůrazňuji, že je morální povinností chovatele na případnou vadu předem kupujícího upozornit.

Velmi nízké ceny jsou spíše alarmující. I když vám chovatel bude tvrdit, že chová pro radost a ne pro výdělek jako ti, kteří prodávají za 10 000,-Kč a více, věřte, že kvalitní krmení pro štěňata i kojící fenu, vitaminózní preparáty, kvalitní vakcinace a další náklady spojené s vytvořením dostatečných podmínek pro odchov zdravých štěňátek nejsou zanedbatelné.

Šetřit na štěňátkách a feně se nevyplácí a může se to projevit na jejich zdraví, to již však nemalé náklady za veterináře budete hradit vy.

Řeknete si, že štěně jako štěně, ale není to pravda. Rozdíl mezi např. zn. Škoda a Mercedes není také jenom v ceně. Oba vozy se již napohled znatelně liší, o vlastnostech nemluvě.

Štěňátka bez PP jsou sice levnější, ale na úkor zdraví (riziko genetických onemocnění), povahy, vloh a exteriéru.

Štěňátka s PP jsou o něco dražší, ale máte jistotu, že oba rodiče jsou skutečně havanští psíci, jejichž zdravotní stav, typický temperament a standardní exteriér splňuje požadavky na zařazení do chovu.